Tuesday, November 7th, 2017 is Election Day. Voters across Pennsylvania will be voting for municipal offices (Mayor, City Council, Township Supervisor, Sheriff, Recorder of Deeds, School Board member, etc.) and Judicial candidates.
To help you in your voting decisions, Pennsylvania Family Council is proud to present our Judicial Voter’s Guide (we will add responses as they become available):
Statewide Races
View our printable PDF guide. – Updated 10/9/2017
Ballot Question
This election there is a question on the ballot proposing a constitutional amendment – Amending the Homestead Property Tax Assessment Exclusion.
County Races – Court of Common Pleas
Not all counties have open judicial seats. For the counties listed below, the candidates who responded are linked for you to read their response to our questionnaire. (A good faith effort was made to survey all judicial candidates but we can only publish the responses we have received.)
Allegheny County (choose 2)
David Lee Spurgeon (Dem) Patrick Connelly (Dem/Rep) Mary McGinley (Rep)
Armstrong County (choose 1)
Scott Andreassi (Dem) Chase McClister (Rep)
Beaver County (choose 2)
Deborah Lancos Decostro (Dem) Mitchell Shahen (Dem/Rep) William Braslawsce (Rep)
Berks County (choose 1)
Tina Boyd (Dem) J. Ben Nevius (Rep)
Blair County (choose 1)
Jackie Bernard (Dem/Rep)
Bucks County (choose 1)
Jeffrey Trauger (Dem/Rep)
Centre County (choose 1)
Brian Marshall (Dem) Ronald McGlaughlin (Rep)
Dauphin County (choose 3)
Lori Serratelli (Dem) Ed Marsico (Dem/Rep)
Royce Morris (Dem/Rep) John McNally (Rep)
Delaware County (choose 1)
Kelly Eckel (Dem) Jack Whelan (Rep)
Indiana County (choose 1)
Patrick Dougherty (Dem) Mike Clark (Rep)
Lackawanna County (choose 1)
Julia Munley (Dem/Rep)
Lancaster County (choose 1)
Jeff Conrad (Dem/Rep)
Lehigh County (choose 1)
Melissa Pavlack (Dem/Rep)
Lycoming County (choose 1)
Eric Linhardt (Dem/Rep) C. Kilgus Mary (Ind)
Montgomery County (choose 2)
Jeffrey Saltz (Dem) Wendy Rothstein (Dem/Rep) Joseph Walsh (Rep)
Philadelphia County (choose 9)
Deborah Canty (Dem) Deborah Cianfrani (Dem) Lucretia Clemons (Dem)
Mark Cohen (Dem) Shanese Johnson (Dem) Vikki Kristiansson (Dem)
Zac Shaffer (Dem) Stella Tsai (Dem) Vincent Furlong (Dem/Rep)
Somerset County (choose 1)
Daniel Rullo (Dem/Rep)
Washington County (choose 1)
Brandon Neuman (Dem/Rep)
Wayne County (choose 1)
Janine Edwards (Dem/Rep)
Westmoreland County (choose 1)
Lisa Monzo (Dem) Anthony Bompiani (Dem/Rep) Jim Silvis (Rep)
York County (choose 3)
Sandra Thompson (Dem) Kathleen Prendergast (Dem/Rep)
Clyde Vedder (Dem/Rep) Amber Anstine Kraft (Rep)
Retention candidates – vote Yes or No to retain them in their current position
Unfortunately, none of the retention candidates (statewide or county courts of common pleas) responded to our questionnaire, even with repeated attempts.
Allegheny County – Kelly Eileen Bigley, Cathleen Cawood Bubash, Michael Edward McCarthy, Jack McVay, Jr.
Armstrong County – James Panchik
Beaver County – Kim Tesla
Berks County – Timothy Rowley
Bucks County – Diane Gibbons
Butler County – Marilyn Horan, Kelley Streib
Centre County – Pamela Ruest
Chester County – David Bortner, Katherine Platt
Clinton County – Craig Miller
Cumberland County – Edward Guido
Delaware County – Mary Alice Brennan, George Pagano
Lackawanna County – Patricia Corbett
Lancaster County – Christopher Hackman, Howard Knisely, Margaret Miller, Jeffrey Reich, Donald Totaro, Jeffrey Wright
Lehigh County – James Anthony, Maria Dantos, Robert Steinberg, Michele Varricchio
Luzerne County – David Lupas
Montgomery County – Thomas Del Ricci
Northampton County – Stephen Baratta
Philadelphia County – Linda Carpenter, Ellen Ceisler, Michael Erdo, Shelley Robins New, Rosalyn Robinson, Teresa Sarmina
Pike County – Gregory Chelak
Schuylkill County – William Baldwin, Jacqueline Russell
Venango County – Robert Boyer, Oluver Lobaugh
Westmoreland County – Rita Donovan Hathaway
York County – Richard Renn, Gregory Snyder